Na zaproszenie Pana Ambasadora Olexandra Motsyka Burmistrz Węgrowa - Pan Jarosław Grenda gościł w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie.
W spotkaniu uczestniczył również Pan Andriej Kovałenko Mer Miasta Rokitne, który w dniach 13-16 grudnia 2007r. wraz z małżonką przebywał w Węgrowie. To właśnie z inicjatywy Pana Ambasadora oba miasta – Węgrów i Rokitne nawiązały współpracę, która w niedługim czasie zaowocuje podpisaniem umowy partnerskiej. Rokitne jest 13-tysięcznym miastem położonym w Obwodzie Kijowskim i będzie trzecim już ukraińskim miastem partnerskim Węgrowa. To właśnie dotychczasowe owocne doświadczenie współpracy pomiędzy Węgrowem, Żółkwią i Skole zwróciły uwagę Pana Ambasadora Motsyka.
Na spotkaniu 15 grudnia 2007 roku Pan Ambasador wysoko oceniał aktywność władz samorządowych i mieszkańców Węgrowa w kontaktach z Ukrainą. Podkreślił wagę współpracy lokalnych społeczności i skuteczność oddolnych inicjatyw. Pan Olexander Motsyk zauważył, że trudno przecenić rolę bezpośrednich kontaktów mieszkańców miast partnerskich w budowaniu dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy Ukrainą a Polską.
Burmistrz Jarosław Grenda podziękował Panu Ambasadorowi za zaangażowanie na rzecz partnerstwa miast i zaprosił Ekscelencję na podsumowanie projektu edukacyjnego pt. „Pan Twardowski na kogucie - niematerialne dziedzictwo kulturowe Słowian w procesie edukacji dzieci i młodzieży”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska- Białoruś –Ukraina INTERREG III /I ACIS CBC. Jego zakończenie przewidziane jest na 31 maja 2008 roku.
Mer Rokitnego Pan Andrzej Korałeczko wyraził zadowolenie z pobytu w Węgrowie i nadzieję na bliską współpracę w dziedzinie kultury, edukacji i gospodarki .
Po wizycie u Pana Ambasadora obaj burmistrzowie wraz z małżonkami oraz radnym - Jerzym Szczęśniakiem, zwiedzili Zamek Królewski i Warszawską Starówkę. Pełni wrażeń Goście z Rokitnego wyjechali z Polski 16 grudnia 2007 roku.