Opuszczamy Miasto Węgrów i kierujemy się do Łochowa, drogą nr 62. Rozpoczynamy drugą część szlaku drogą siedzib ziemiańskich.
1. Stara Wieś - obiektem wartym szczególnej uwagi jest pałac fundacji Bogusława Radziwiłła wzniesiony w latach 1655-1661 w stylu palazzo in forteca. Gruntownie został przebudowany w 1843 r. w stylu neogotyku angielskiego dla księcia rosyjskiego Sergiusza Golicyna. Obecnie pałac mieści ośrodek szkoleniowy Narodowego Banku Polskiego. Drugim interesującym zabytkiem we wsi jest neogotycki kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Wybudowany w latach 1866-71, wg projektu Bolesława Podczaszyńskiego, w miejscu spalonego w 1866 roku drewnianego kościoła, ufundowanego w 1717 roku przez Jana Dobrogosta Krasińskiego, ówczesnego właściciela Starejwsi, w ołtarzu głównym znajduje się obraz z XVIII wieku, przedstawiający św. Michała Archanioła, namalowany prawdopodobnie przez Szymona Czechowicza. O kilka kilometrów dalej leży Paplin.
2. Paplin - w tej małej miejscowości zobaczymy piękny modrzewiowy dwór, który jest jednym z najstarszych dworów w okolicy. Został wybudowany w połowie XVIII w. dla Glinków. Następnie był własnością Garczyńskich. Bywał tu, kaptując stronników przed elekcją, przyszły król, ówczesny stolnik litewski, Stanisław Poniatowski. Od 1838 dwór należał do rodziny Cieleckich herbu Zaremba (kupił go Konstanty Cielecki). W czasie II wojny światowej majątek przejęli Niemcy osadzając tu swojego zarządcę, volksdeutscha Slagoskiego. Po 1945 r. upaństwowiony, mieścił m.in. szkołę rolniczą, ziemia została rozparcelowana. W 1995 r. dwór kupiła rodzina Toczyłowskich, która z wielkim pietyzmem przywraca po dziś dzień dawną świetność zabytkowi. Dwór otacza dobrze zachowany, niewielki park z końca XVIII wieku. Dęby, jesiony, lipy otaczają dwa niewielkie stawy i trawiaste polany, tworząc malowniczą krajobrazową kompozycję.
3. Kamionna - kolejnym obiektem wartym uwagi jest klasycystyczny dwór murowany Godlewskich z I połowy XIX wieku. Typowy przykład siedziby wiejskiej z II ćwierci XIX wieku, pierwotnie otoczony był sześciohektarowym parkiem. W Kamionnie proponujemy kolejną wycieczką w bok od szosy głównej - do Baczek.
4. Baczki - Widok ogromnego dworu modrzewiowego rodu Starzeńskich z połowy XVIII wieku, zatopionego we wspaniałej zieleni starych drzew, wynagrodzi nam wszelkie trudy, a niezwykłe historie o podziemnych przejściach, tajnej kaplicy ariańskiej i ukrytej w starym lamusie loży masońskiej pobudzą wyobraźnię.
5. Łochów - miasto i kolejny dwór zaprojektowany przez sławnego architekta Bolesława Podczaszyńskiego w 1867 r. Nowatorskim rozwiązaniem było zastosowanie żeliwnych kolumn w ganku i na werandzie. Mieszkali tu niegdyś Hornowscy, Zamoyscy, Kurnatowscy. Obecnie także własność prywatna. Szlak kończymy w Gwizdałach.
6. Gwizdały - na koniec wycieczki Szlakiem Doliny Liwca spotyka nas miła niespodzianka - Muzeum Gwizdków w miejscowości nomen - omen Gwizdały. W Szkole Podstawowej zebrano kilka tysięcy różnego typu gwizdków z całego świata. Bardzo oryginalna i sympatyczna kolekcja.
Opracował: Roman Postek, Michał Rząca
Zdjęcia: Michał Rząca, Roman Postek