W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie 27.09.2024 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę Powstania Polskiego Państwa Podziemnego, przygotowana przez uczniów i nauczycieli tej szkoły. W uroczystości udział wziął Burmistrz Węgrowa Pan Paweł Marchela, który podziękował za kultywowanie pamięci o poległych bohaterach, którzy działali i walczyli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Obecna również była kombatantka Rzeczypospolitej Polskiej Pani Zofia Wangrat, nauczyciele oraz uczniowie.
27 września 1939 roku, w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. W grudniu premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, przekształcając go w lutym 1942 r. w Armię Krajową. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazwano Polskim Państwem Podziemnym. Oprócz struktur wojskowych, miało swój rząd, administrację, parlament, sądownictwo, a nawet tajne nauczanie.
Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało do stycznia 1945, kiedy to komendant główny Armii Krajowej Leopold Okulicki został aresztowany przez rosyjskie władze. Opór był heroiczny, ale jednocześnie wyjątkowy - w żadnym innym okupowanym kraju Europy tajne struktury państwa polskiego nie miały swojego odpowiednika – tak potężnej siły niepodległościowej, która pozwoliła przetrwać okrutne czasy wojny.
Uchwałą z dnia 11 września 1998 roku, 27 września został ustanowiony Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.
Foto: A. Zdanowski