W czwartkowe popołudnie (19 maja) w Domu Gdańskim ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Literackiego Brzechwiada 2022.
Już po raz XV Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie zorganizowała konkurs dla młodych pisarzy i pisarek. Jego zasada jest prosta – autor książek dla dzieci rozpoczyna tekst, a uczestnicy zmagań dopisują zakończenie. W tym roku gościem konkursu była Jolanta Reisch-Klose, dziennikarka prasowa i radiowa, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i dorosłych (m.in. Przygody kropelki Amelki, Franciszek. Papież tysiąca uśmiechów). To ona dała początek opowieści o Kisei, dwunastolatce z Japonii, dla której domem staje się teraz Polska. Dziewczynka poznaje tu nie tylko nowych kolegów, ale próbuje odkryć, co kryje się w starym budynku i rozwiązać inne tajemnice. Porywacze, detektyw, cud Bożego Narodzenia, ukryte intencje – to tylko niektóre motywy, jakie znalazły się w zakończeniach stworzonych w wyobraźni młodych twórców.
Na tegoroczną Brzechwiadę wpłynęło 24 prace. W kat. klas IV–VI pierwsze miejsce zdobyła Amelia Duszyńska (SSP w Ruchnie), drugie Cezary Bala (SP w Miedznie), trzecie Julia Falkowska (SP2 w Łochowie), a wyróżnienie otrzymały Maria Borkowska (SP w Miedznie) i Wiktoria Kowalczyk (SP2 w Łochowie). W kat. klas VII–VIII najlepsza była Julia Turowska (SP1 w Węgrowie), a wyróżnienia zdobyły Maja Zalewska (SP w Wierzbnie) i Klaudia Kaja Duszyńska (SP w Stoczku).
Nagrody laureatom wręczały zastępca Burmistrza Halina Ulińska, dyrektor MBP w Węgrowie Małgorzata Rospara oraz J. Reisch-Klose. Nie zabrakło też gratulacji dla uczestników konkursu, w których podkreślano znaczenie i piękno języka polskiego, a także jak niezwykłymi ścieżkami chadza umysł pisarza.
Nagrodzone i wyróżnione prace wraz z tekstem J. Reisch-Klose zostały wydane w książce „Kisei, po polsku Kasia”.
Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników konkursu było spotkanie i miniwarsztaty z J. Reisch-Klose. Autorka opowiadała o swojej inspiracji twórczej, dała też kilka wskazówek początkującym twórcom, zachęcając ich do rozwijania własnej wyobraźni.
tekst i zdjęcia: MK/MBP w Węgrowie