79 lat temu 19 kwietnia 1943 r. w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.
Z tej okazji w dniu 19.04.2022 r. Burmistrz Węgrowa Pan Paweł Marchela zapalił symboliczny znicz pod pomnikiem Lapidarium w Węgrowie. Natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie wspólnie z Panią Agnieszką Zarzycką oraz Panią Agnieszką Krawczykowską włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, rozdając mieszkańcom Węgrowa symboliczne żonkile, które stały się symbolem powstania w getcie warszawskim.
Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców, a pierwsze koncepcje jego utworzenia Niemcy podjęli już na początku listopada 1939 r. Jesienią zaczęły pojawiać się przypadki tyfusu – wtedy rozeszła się pogłoska, że źródłem tej choroby jest część miasta najliczniej zamieszkana przez Żydów. Na przełomie zimy i wiosny zaczęły być widoczne tablice informujące o strefie zagrożenia tyfusem, a w marcu 1940 r. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, otrzymał rozkaz zbudowania muru wokół „obszaru dotkniętego epidemią”, tak Niemcy określali tę część miasta.
Foto: UM w Węgrowie, A. Zarzycka